římskokatolická Farnost Liptál

Farnost je základní buňkou římskokatolické církve. Funkci administrátora v naší farnosti v současnosti vykonává P. František Král, kaplanem je od července 2022 P. Jindřich Peřina.

Aktuální pořad bohoslužeb - ZDE

Ohlášky - ZDE

V sobotu 9. března 2024 se uskuteční na Vsetíně již 10. ročník florbalového turnaje rodin FLOORBALL QUINTA CUP. Letos nad turnajem převzal záštitu úspěšný chovatel
a trenér dostihových koní František Holčák.
Všechny podrobnosti jsou na plakátku ZDE.
NÁBOŽENSTVÍ 2022/23
TŘEDA: 13:15 LIPTÁL 1 + 2. + 3 + 4. TŘÍDA,
9. TŘÍDA 12:50
Více aktualit najdete na úvodní straně webu: https://farnostvsetin.webnode.cz/

Kněze lze kdykoli požádat o přijetí sv. smíření, sv. nemocných i Eucharistie, také do Vsetínské nemocnice.
Duchovní a psychoterapeutická pomoc na telefonu - ZDE seznam tel. čísel.

Obětujme modlitbu KORUNKY K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ  za umírající. - ODKAZ - korunka na cestu.

• Modlitba svatého růžence ve 20:00 online denně se Štúdiem Sedembolestnej PM - ODKAZ.
  • Modlitba svatého růžence ve 20:00 online denně na Svatém Hostýně - odkaz ZDE.

Vyzýváme především k modlitbě.

Připojme se k těm, kteří se už začali spojovat každý večer ve 20 hodin v modlitbě za ukončení VÁLKY, epidemií, za všechny nemocné a jejich ošetřovatele, za ty, kdo v současné tíživé situaci rozhodují o osudech lidí, za překonání strachu, za pomoc pro všechny zasažené, za odpuštění hříchů i usmíření Boha, za to, abychom byli opravdovými křesťany, kteří nejen věří v život věčný, ale také s ním počítají, abychom byli svědky a prostředníky Boží lásky. Společná modlitba je nejsilnější zbraní, kterou máme. Mysleme na předky, kteří vyprosili ukončení moru a z vděčnosti pak stavěli mariánské sloupy a kostely. Každý podle svých možností se zapojme aspoň modlitbou Otče náš a Zdrávas Maria, či korunkou k Božímu milosrdenství nebo růžencem.

kostel sv. michaela, archanděla

O kostele v Liptále se poprvé hovoří v roce 1625, kdy náležel protestantům. Římskokatolické bohoslužby v něm byly konány až v roce 1644 po porážce valašských povstání.
Samostatná farnost vznikla v Liptále v roce 1795, kdy byl ustanoven prvním farářem Ignác Eugen Dvořák.
Starý kostel, pamatující ještě činnost evangelických kazatelů za třicetileté války, byl zbořen a v roce 1798 vysvěcen nový kostel sv. Michaela, archanděla.
Za německé okupace musely být dva ze čtyř historických zvonů odevzdány k přetavení pro válečné účely, krátce po osvobození se je však podařilo objevit a vrátit zpět.
Původní fara musela v roce 1975 ustoupit stavbě nové základní školy, a proto byla v blízkosti kostela postavena nová farní budova. Začátkem 90. let proběhly rozsáhlé opravy kostela, které si vyžádaly velké finanční náklady. Podílela se na nich i rodina Stommů, posledních majitelů liptálského panství a patronů kostela.

Ohlášky

Aktuální pořad bohoslužeb