P. mgr. Karel Hořák

Jmenuji se P. Karel Hořák a pocházím z malé, ale krásné dědiny, která se jmenuje Lačnov, a která spadá do farnosti Valašské Klobouky. Letos 24. června  to bylo právě 10 let, co mě o. Arcibiskup Jan vysvětil na kněze. Ještě před kněžským svěcením jsem byl jako jáhen poslán na Arcibiskupské gymnázium do Kroměříže, kde jsem prožil krásný rok mezi mladými. Po kněžském svěcení jsem pak působil 2 roky jako kaplan ve farnosti sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. Další moje kaplanské působení bylo už v našem děkanátu a to ve farnosti Lidečko a Francova Lhota. Vlasně jsem působil 1 rok skoro doma. Do Lačnova jsem to měl pouhých 5 km. Po těchto kaplanských letech mě o. Arcibiskup, už jako faráře, poslal do farností Hošťálková, Pržno a Růžďka, kde působím už 8 let. A zároveň mě poprosil jestli bych nemohl být i kaplanem pro mládež vsetínského děkanátu.

Kaplanem pro mládež jsem už tedy 8 let. Naštěstí tuto službu nedělám sám, ale mám kolem sebe výborné animátory z řad našich farností, kteří mě velmi v této službě pomáhají a kterým bych chtěl i tímto způsobem moc poděkovat. Vždy 1x za měsíc se scházíme a společně připravujeme akce pro mladé. Dnes je velmi důležité, abychom se mladým velmi věnovali a pomáhali jim, aby víru v životě neztratili, ale naopak aby cítili, že jim víra velmi pomáhá, že bez ní se nedá žít. Mnoho mladých se dnes pohybuje v nevěřícím prostředí a často jsou sami ve škole věřící. A proto potřebují akce pro mládež, které jim pomohou ukázat, že ve víře nejsou sami.

A jaké akce připravujeme? Jednou z úžasných akcí jsou mše svaté pro mládež. Máme je 1x za 2 měsíce v kostele na Vsetíně. Tento rok se snažíme pozvat nějakého skvělého kněze, který má nejen promluvu, ale třeba i nějakou katechezi. Dále: duchovní obnovy převážně v době postní, adventní vigilie, večery chval, adorace, poutě, děkanátní nebo arcidiecézní setkání mládeže a mnoho dalšího.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat vám všem, kteří na akce pro mládež také přicházíte. A zároveň vás poprosit, abychom se hodně modlili za naše děti a mládež a za dar víry pro každého z nich. A pokud máte v rodině někoho z mladých, kteří ještě na žádné akci nebyli, tak je tam prosím pošlete. O akcích se můžete dozvědět od kněží nebo z nástěnky, kde je často vyvěšen plakátek. A také na facebooku VSEDĚ, kde se o všech akcích také píše.

Přeju krásný zbytek adventní doby a požehnané vánoce!

P. Karel Hořák