Boží hod velikonoční 12. 4. 2020

31.03.2020 14:55

V naší farnosti bude sloužena mše svatá v 7:00 - soukromě.

Boží Hod Velikonoční s biskupem Tomášem Holubem online v 10:30 - ZDE

Biskup Jan Vokál bude sloužit v katedrále Svatého Ducha v 9:30 - přímý přenos ZDE

Pokud nebudou zmírněny restrikce, kněží odloží velikonoční podávání eucharistie na dobu velikonoční, popř. až to bude možné.

Při papežském požehnání „ Urbi et orbi“ lze získat plnomocné odpustky - zahlazení všech trestů za hříchy (ČT2, TV NOE, TV LUX).

Žehnání pokrmů o Velikonocích mohou věřící vykonat ve svých domovech.

Věřícím se doporučuje obřad požehnání pokrmů doma před velikonoční snídaní.

Žehnací modlitbu pronáší zpravidla otec rodiny, úryvek z Písma může číst někdo jiný.
Žehnací modlitbu neprovází ani znamení kříže, ani kropení svěcenou vodou.

Úryvek z Písma pro žehnání pokrmů na výběr: Gn 1,27–31a; Gn 9,1–3, Lk 11,9–13

Žehnací modlitba pro požehnání pokrmů:

Požehnaný jsi, Hospodine, náš Bože, ty všechno naplňuješ svým požehnáním;
shlédni na nás, když dnes o slavnosti zmrtvýchvstání tvého Syna děkujeme za tvé dary,
které mají sloužit k uchování našeho pozemského života,
a uč nás přijímat je z tvých rukou tak, aby všechno směrovalo k tvé oslavě.

Skrze Krista, našeho Pána.
Amen.

Neděle Zmrtvýchvstání Páně

Na Boží hod velikonoční se slaví mše svaté už v plně radostném duchu. Připomíná se nejdůležitější událost křesťanské víry, kdy mrtvý Ježíš vstal z hrobu k novému životu a tím zničil hřích a smrt.

Tato událost je natolik zásadní, že se slaví celých osm dní, následuje tedy velikonoční oktáv. Doba velikonoční pokračuje po celých padesát dní od neděle Zmrtvýchvstání až do neděle Seslání Ducha Svatého.