Čtvrtek 13. máje - Neposkvrněné početí

13.05.2021 13:03

Neposkvrněné početí

V době, kdy Dominik Sávio vstoupil do Oratoře, katolický svět byl pln očekávání. V Římě se jednalo o prohlášení článku víry, že Panna Maria byla od počátku své existence vyňata z dědičného údělu všech lidí – nebyla zatížena vinou prarodičů lidského rodu, nýbrž přišla na svět jako Boží dítě ozářené milostí posvěcující.

Don Bosko o tom mluvil před hochy s velikým nadšením. Sám byl o této pravdě hluboce přesvědčen a přál si, aby ji svatý otec úředně prohlásil za závazný článek víry. Slavnost byla stanovena na den 8. prosince 1854. V Oratoři se slavila k té příležitosti devítidenní pobožnost.

Poslyšte, jak o tom vypravuje sám Don Bosko o 22 let později:

„Vzpomínám si, jako by to bylo dnes, na veselou andělskou tvář Dominika Sávia. Přišel ke mně den před zahájením novény a řekl: „Vím, že Panna Maria vyprošuje zvláštní milosti těm, kteří slaví její novény.“ „Nu, a co bys chtěl dělat v této novéně?“ „Moc věcí. Především bych si chtěl vykonat svatou zpověď za celý svůj život, abych měl duši zcela v pořádku. Pak bych chtěl plnit věrně všechny duchovní kvítky, které nám každý večer navrhujete. Pak bych se rád choval tak, abych směl jít každý den ke svatému přijímání.“ „Nic jiného?“ „Ještě ano, chtěl bych vyhlásit nesmiřitelný boj smrtelnému hříchu. Chtěl bych moc a moc prosit Pannu Marii a Pána Ježíše, abych raději zemřel, než bych se dopustil třeba jen lehkého hříchu proti svaté čistotě.“ Pak mi podal lístek, na němž měl všechna tato předsevzetí napsaná. Všechno věrně vykonal, protože mu Panna Maria pomáhala.“

Dne 8. prosince skutečně papež Pius IX. v Římě, obklopen kardinály, patriarchy, arcibiskupy a biskupy z celého světa, bulou Inefabilis Deus – Nevypověditelný Bůh – prohlásil článek víry o Neposkvrněném početí Panny Marie.

V Turíně v Oratoři, po skončení slavné bohoslužby k poctě Panně Marii, Dominik Sávio zůstal v kostele sám a sám. Poklekl tam před oltářem růžencové Panny Marie a přednesl jí tuto modlitbu: „Panno Maria, daruji ti své srdce. Ať jsem vždycky tvůj! Pane Ježíši a Panno Maria, buďte mými nejvěrnějšími přáteli, ale ať raději na místě umřu, než bych se dopustil třeba jen jednoho těžkého hříchu.“

Večer bylo v Turíně slavné osvětlení města. Tisíce světel, lampionů a podobných svítilo ke cti Panny Marie. Don Bosko chtěl hochům dopřát tu podívanou a pustil je večer do města. Dominik měl z toho nesmírnou radost.

**************

• Kdo je Panna Maria?
  • Jakých výsad se jí dostalo od Boha vzhledem k jejímu úkolu?
  • Kdy byl prohlášen článek víry o neposkvrněném početí Panny Marie?
  • Jak ctí Pannu Marii katolický lid?
  • Co jsou to tridua a novény?
  • Které měsíce jsou zvlášť zasvěceny mariánské úctě?
  • Čím se snažil uctít Pannu Marii Dominik?
  • Ke komu nás má vést mariánská úcta?