15.5. pátek - Čtení k zamyšlení pro děti

15.05.2020 06:30

2020_15.5.májová deti.pdf (529761)

Neděle u strýčka                                                    16.

V neděle byla vždy Martinova děvčata pozvána ke Guérinům. O pozvání se však rozdělila tak, že každá šla na návštěvu jednou za pět týdnů a strávila příjemné sváteční chvíle u strýčka. Vždy ráno už teta čekala po bohoslužbách před kostelem na neteř, kterou si odvedla domů. Když s ní šla Pavla nebo Marie, povídaly si ponejvíc s tetou, pomáhaly při přípravě oběda a zajímaly se o spoustu praktických věcí z vedení domácnosti nebo si povídaly o knize, kterou právě četly. Leonka se více přidržovala strýce, tu zase zajímaly bylinky a to, jak se dělají různé léky a strýček vše dovedl pěkně vysvětlit, vždyť byl lékárník. Celina zase nejraději seděla nad knížkami z Guérinovy knihovny a také ráda předčítala nahlas. Terezka se zase těšila, jak si po obědě půjde hrát s Jankou a Marietkou do velkého pokoje a také na chvíli, kdy strýček, již osvěžen odpoledním zdřímnutím otevřel dveře a poprosil: "nebylo by tu místo pro ubohého tátu, kterého děvčata zapomněla na gauči?" Děvčátka radostně volala:"Ó, místa je tu dost!" A strýc hned začne děvčátkům vyprávět pohádku, nebo zpívat písničku anebo si chce povídat třeba o škole. A Terezka si hned na něco vzpomněla: "Moje kamarádka Violetka měla smůlu, představ si strýčku, psaly jsme diktát. Via by jej byla měla dobře, ale podívala se do sešitu vedle k Markétce a opravila si správně napsané slovo na chybu. A potom plakala, když dostala jedničku. Ctihodná sestra jí říkala, že by jí dala dvojku, kdyby ta chyba byla její a kdyby ji neopsala. Zasluhuje si prý zvlášť přísný trest. Bylo mi jí líto." "Víte děti, že v některých zemích jsou školačky velmi šťastné, když dostanou jedničku?" říkal strýček a tvářil se při tom úplně vážně. "To není možné, jen žertuješ! To tak leda v pohádce, viď?" Ne, strýček ujišťuje, že když cestoval po Evropě, byl také v jedné zemi, kde se hlavní město jmenuje Praha. No a tam děti dostávají právě opačné známky, nežli u nás ve Francii. "A také dostávají za práci a chování body, které se pak na konci týdne sečtou?" zajímá děvčátka. Tak podrobně jsem se nevyptával, jen vím, že nejlepší žáci mají samé jedničky a nejhorší známka je pětka."  "Vida, to třeba ani v té Praze nevědí, že u nás je nejlepší známka šestka," vykřikla Janka.  Terezka zase vzpomíná na svou kamarádku:" Via touží dostat z počtů pětku, minule měla čtyřku, ale chtěla by se polepšit." Také Marietka honem povídá: "Tatí, kdybych dostala dvojku, to bych se ti styděla přijít na oči a o jedničce už ani nemluvím."

"A jak jste na tom s vyznamenáním letos děvčátka?" vyzvídá strýc. A všechny tři by chtěly najednou mluvit naráz. Strýček je zarazil: "Terezka je hostem, bude mluvit první." A Terezka spěchala s vysvětlováním: "V sobotu se sečtou body za pravopis, počty, psaní a kreslení. Také chování se boduje. Která má ve třídě nejvíc bodů, ta je první žákyní ze třídy." "To je Terezka" nezdržela se Janka poznámky. Ale Terezka nestojí o vychloubání. "Někdo prostě musí být první."

OTÁZKA pro děti:
Jaká byla nejlepší známka ve Francii? A proč dostala Terezčina kamarádka Violetka z diktátu tu nejhorší?
Svou odpověď můžeš hned poslat na adresu  Favsetin@ado.cz