římskokatolická Farnost Liptál

Farnost je základní buňkou římskokatolické církve. Funkci administrátora v naší farnosti v současnosti vykonává P. František Král, kaplanem je od června 2020 P. Pavel Lev Eliáš.

Aktuální pořad bohoslužeb - ZDE

Ohlášky - ZDE

KŘÍŽOVÉ CESTY DĚKANÁTEM - nabídka Centra pro rodinu ZDE.
Od 1. neděle postní je možno si kdykoliv a kteroukoliv cestu projít. Na konci každé cesty je připravený zápisník na zapsání. Budeme vděčni za zpětnou vazbu a ujistíte nás tím, že naše práce s přípravou nebyla zbytečná.

VÝZVA PRO MUŽE - Od 17. února 2021 - EXODUS 90 - přidejte se na cestu k vnitřní svobodě  - Info  ZDE.
NABÍZÍME PRO DUCHOVNÍ RŮST OPĚT POSTNÍ KAPKY - PLAKÁTEK ZDE.

Kněze lze kdykoli požádat o přijetí sv. smíření, sv. nemocných i Eucharistie, také do Vsetínské nemocnice i na oddělení COVID19.

Nová pravidla pro účast na bohoslužbách
od 27. prosince 2020

Vláda ČR schválila s účinností od 27. prosince přechod na pátý stupeň systému PES, kterým se mění počet účastníků bohoslužeb pouze na 10 procent kapacity obsazenosti kostela.

V případě prosby o svatou zpověď se domlouvejte přímo s  P. Lvem na
tel. 731 626 561.
Duchovní a psychoterapeutická pomoc na telefonu - ZDE seznam tel. čísel.

Modlitby za děkanát - adorace vždy 1. neděli v měsíci - info ZDE.

8. 12. 2020 – 8. 12. 2021 – ROK VĚNOVANÝ SV. JOSEFOVI - „PATRIS CORDE“ – APOŠTOLSKÝ LIST VĚNOVANÝ SV. JOSEFOVI.

Obětujme modlitbu KORUNKY K BOŽÍMU MILOSRDENSTVÍ  za umírající. - ODKAZ - korunka na cestu.

• Modlitba svatého růžence ve 20:00 online denně se Štúdiem Sedembolestnej PM - ODKAZ.
  • Modlitba svatého růžence ve 20:00 online denně na Svatém Hostýně - odkaz ZDE.

Více aktualit najdete na úvodní straně webu: https://farnostvsetin.webnode.cz/

Náboženství VE ŠKOLNÍM ROCE 2020/2021 je součástí středeční mše svaté v Liptále!
ZATÍM NÁBOŽENSTVÍ NENÍ.

Vyzýváme především k modlitbě.

Připojme se k těm, kteří se už začali spojovat každý večer ve 20 hodin v modlitbě za ukončení epidemie, za všechny nemocné a jejich ošetřovatele, za ty, kdo v současné tíživé situaci rozhodují o osudech lidí, za překonání strachu, za pomoc pro všechny zasažené, za odpuštění hříchů i usmíření Boha, za to, abychom byli opravdovými křesťany, kteří nejen věří v život věčný, ale také s ním počítají, abychom byli svědky a prostředníky Boží lásky. Společná modlitba je nejsilnější zbraní, kterou máme. Mysleme na předky, kteří vyprosili ukončení moru a z vděčnosti pak stavěli mariánské sloupy a kostely. Každý podle svých možností se zapojme aspoň modlitbou Otče náš a Zdrávas Maria, či korunkou k Božímu milosrdenství nebo růžencem.

Žehnáme Vám i Vašim blízkým!

Jménem biskupů České biskupské konference
Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, místopředseda ČBK
12. března 2020

Děkujeme všem brigádníkům, kteří o zářijových sobotách natírali plot (foto viz FOTOGALERIE 2019) kolem kostela a starého hřbitova.

kostel sv. michaela, archanděla

O kostele v Liptále se poprvé hovoří v roce 1625, kdy náležel protestantům. Římskokatolické bohoslužby v něm byly konány až v roce 1644 po porážce valašských povstání.
Samostatná farnost vznikla v Liptále v roce 1795, kdy byl ustanoven prvním farářem Ignác Eugen Dvořák.
Starý kostel, pamatující ještě činnost evangelických kazatelů za třicetileté války, byl zbořen a v roce 1798 vysvěcen nový kostel sv. Michaela, archanděla.
Za německé okupace musely být dva ze čtyř historických zvonů odevzdány k přetavení pro válečné účely, krátce po osvobození se je však podařilo objevit a vrátit zpět.
Původní fara musela v roce 1975 ustoupit stavbě nové základní školy, a proto byla v blízkosti kostela postavena nová farní budova. Začátkem 90. let proběhly rozsáhlé opravy kostela, které si vyžádaly velké finanční náklady. Podílela se na nich i rodina Stommů, posledních majitelů liptálského panství a patronů kostela.

Ohlášky

Aktuální pořad bohoslužeb