Pátek 30. dubna 2021 - U Sáviů mají syna

30.04.2021 14:50

U Sáviů mají syna

Bylo to na Bílou sobotu dne 2. dubna roku 1842 ve vesničce Rivě v severní Itálii. Kovářský dělník Sávio Karel nešel toho dne do práce. Nemohl. Jeho manželka Brigita čekala radostnou událost. Skutečně, v devět hodin dopoledne se jí narodil chlapeček. Jako každé jiné dítě, když přijde na svět, i on si zaplakal, ale když ho ošetřili a uložili v teple, zase se uklidnil a usnul.
Po vsi se rozkřiklo: "U Sáviů mají synka!" A už to šlo od úst k ústům. Pan Sávio hned věděl, co se patří a šel na faru uvědomit pana faráře a vyjednat křtiny.

Tehdy bylo zvykem na nic nečekat a pokřtít dítě ten samý den, co se narodilo. Bylo tomu tak i v tomto případě. Pan farář řekl, aby přišli večer o páté hodině.

Sávio hned zašel k truhláři Džanoljovi, kterého měl vyhlédnutého za kmotra, a řekl mu co a jak.  Jiný posel se stejnou zprávou šel přes pole do Kastelnuova k tetě Sáviové, aby všeho nechala a také přišla.

Kolem páté byli všichni v kostele, nesli tam malého pohánka, ale domů mamince už přinesli křesťánka Dominika Josefa. Maminka dítě políbila a udělala mu na čelo křížek.

Pan farář zhotovil k té příležitosti úřední zápis do farní matriky. Je tam dodnes a každý ví, že je to zápis ze všech tamních ten zápisů ten nejdůležitější. Stojí tam napsáno:

"Léta Páně 1842 dne 2. dubna o páté hodině odpoledne byl do farního kostela přinesen chlapec, narozený 2. dubna o deváté hodině ráno v této farnosti, syn kováře Karla Sávia v Rivě a jeho manželky Růženy Brigity, rozené Gajatové, Mencio. Dítěti bylo dáno jméno Dominik Jozef. Kmotrem byl Jan Křtitel Džanolja, truhlář v Rivě a kmotrou Aloisie Sáviová, rolnice v Kastelnouvu d' Asti. Prohlášení o narození a žádost o křest podal otec novorozeněte.”

Zápis podepsal farář Vincenc Bozio.

OTÁZKY PRO DĚTI K ZAMYŠLENÍ:

• Co je křest a jaké jsou jeho účinky?
  • Co říká Písmo svaté o křtu?
  • Kdo žádá o křest dítěte?
  • Kdo křtí?
  • Kde se křtí?
  • Jakou funkci mají při křtu kmotři?
  • Kdo může být kmotr?
  • Jaký má průběh křest?
  • Jaké jméno se dává při křtu dětem?
  • Mohou se křtít i dospělí?
  • Co je katechumenát?